Družina chvíli zvažovala, jestli si nedat ještě týden klidu – přeci jen, několik členů má pořád ošklivé popáleniny, které se začínají zanicovat a hnisat – ale nakonec se rozhodli, že ty zlaťáky jim do kapes samy nenaskáčou a je třeba jim jít naproti, tedy se na člunu rybáře (který už se ani neobtěžuje nahazovat pruty, protože doprava dobrodruhů do močálu a zpět mu vynáší víc) opět pustili proti proudu řeky Krutné do srdce močálů, do mohyloviště. Tentokrát však měli plán – kouzelník vytáhl runovou destičku, kterou získali na první výpravě, a u černého obelisku, mezi mohylami, podle svých poznámek odříkal její zaklínadlo, které mu mělo pomoci najít, co hledá, totiž kouzelnici Alexu, majitelku modrého grimoáru, o který má zájem Veliký Mazzah, mág sídlící ve věži za vsí. Kouzlo ho začalo jemně táhnout do podzemí, severovýchodním směrem. Spustili se tedy opět do místnosti s nápisem "Pozor na velkého minotaura" (#1) a pustili se do mrtvolného ticha a děsivé tmy kobek.
Prošli tedy dále (#17), na první křižovatce se opět vydali vpravo a tedy do sloupového sálu, ve kterém číhával obří chřestýš (#62), a dlouhou chodbou na sever. Nezdržovali se dalšími odbočkami, které neznali, a tak dorazili ke dveřím do místnosti, ve které minule potkali Henryho muže (#79). Kouzelník stále cítil, že jej to táhne na sever, nyní už spíš severozápad– do temných chodeb, které ještě neprozkoumali. Zde už tedy trochu zvolnili, a postupovali dále opatrněji. Chodba na sever končila křižovatkou ve tvaru T, prvně nahlédli do západní odbočky. Jeden průchod zde neměl vsazené dveře, rychle tedy nahlédli do místnosti (#77A), ve které uviděli jakýsi sokl, snad pro sochu, popsaný nápisy, a přímo nad ním na stropě velikou a pečlivou rytinu slunce. Poznačili si ji do mapy s tím, že se sem vrátí, až najdou Alexu. Druhé dveře v západní odbočce po opatrném otevření odhalily další místnost s pohřebními výklenky (#77), kterých už družina několik vybrakovala. I zde se rozhodli, že výklenky počkají, a protože na západ se dál nedalo, pustili se východní odbočkou, a rovnou za dalším rohem směrem na sever.
Prošli jakýmsi sálem, u jehož severní stěny obešli jakýsi oltář (#75) a dále do dlouhé chodby, kolemž její severní stěny stálo několikero zavřených krypt (#74). Kouzelník zde už cítil, že jsou blízko, a dohodli se tedy, že je nyní třeba postupovat obzvlášť opatrně – nejspíše je tady něco, co zabilo kouzelnici Alexu. Lupič se tedy opatrně jal prozkoumávat cestu, a všiml si jakési stopy slizu, která vedla z krypty přímo oproti nim (#74F). Oparně tedy kryptu otevřeli – ale nenašli v ní nic. Trocha slizu, prach a prázdné police. Pokračovali tedy dále. U čtvrté na dveřích našli nápis křídou "Tudy nechoďte". Bojovník poznamenal, že takové vzkazy jako "Zde není past" dobře znají, a došli tedy až k té předposlední, u které mág jasně cítil, že jsou na místě – zároveň to ale nyní cítili všichni, protože se z těchhle dveří šířil nechutný zápach rozkládající se mršiny (#74B). Bojovník tedy opatrně otevřel – a vypadla na něj mrtvola v plesnivém, modrém rouchu, v tak pokročilém stádiu rozkladu, že se rozpadla a roztekla po okolí. Zápach byl tak odporný, že se dobrodruzi rozkuckali a museli s klením ustoupit a trochu to rozdýchat. Když se konečně trochu zmátožili, zjistili, že tento hluk nejspíš přilákal pozornost, a že od východu slyší již známý zvuk kostí klepajících o kamennou podlahu. Rychle zhasli pochodeň, skryli lucernu a přichystali se do výklenků mezi kryptami na přepad, bojovník se sekerou, jeptiška s palcátem, lupič s páčidlem a bojovník s čerstvě připraveným svitkem mrazivého kouzla.
> Zde jsem, při zpětném pohledu, možná bojovníka pustil z háčku moc snadno. Připravit si přepad ve tmě na kostlivce byla podle mě plnoprávná _zásadní chyba_, a měl jsem mu před začátkem souboje dát víc než jeden autohit. Ale příliš mě to netíží, hlavní pro mně je, že to byl napínavý a vzrušující moment u stolu, kdy si překvapení hráči vyměnili "ou šit" pohledy a okamžitě řekli "jo, to od nás byla pěkná blbost".
Když se poslední kostlivec rozpadl na kusy, které po ledovce odklouzaly dále do tmy, družina si uvědomila, že v následujícím tichu slyší ve svých zádech jakési syčení. Rychle se vyděšeně přeskupili – bojovník nyní v první linii směrem na západ, avšak kouzelník vzadu už by dále musel ustupovat přes kluzkou, zmrzlou podlahu. Chvíli naslouchali, ale nic na ně nevyrazilo, a lupič se tedy odvážil na průzkum. Zaslechl, že syčení a jakýsi pohyb vycházejí z poslední krypty, která má lehce pootevřené dveře (#74A). Opatrně je pootevíral, až světlo jeho lucerny zachytilo pohyb – hadí ocas, rychle se stahující do stínu. Vzhledem k tomu, že to byl hadí ocas běžné velikosti, si oddechl a sebevědomě rozrazil dveře dokořán – vždyť porazili obřího chřestýše, co se bude bát běžného hada. Nu, světlo odhalilo několik kober ve výstražném postavení, které zasyčely a plivly na něj svůj jed. Tak tak si uchránil oči a obličej, a odnesl to jen podrážděnou vyrážkou na krku a těle, kam mu jed zatekl. Rychle tedy dveře opět zabouchl.
O nějakou dobu později tedy kouzelník šťastně hlásil, že je v grimoáru pět zaklínadel, která on sám dosud poznačená nemá (uspávací zaklínadlo, magické světlo, zaříkání k rozpoznání magie, vyčarování pavoučí sítě a kouzlo, které by snad mělo prohodit odrazy dvou zrcadel). Ostatní dobrodruzi tak nadšení nebyli, protože zjistili, že ostatní krypty jsou prázdné – snad už je kdysi vybrali kumpáni nebohé Alexy. Zůstala jim poslední, nejvýchodnější, protože její dveře byly pořád zamčené a lupiči chvíli trvalo, než zámek překonal. Když tedy kryptu konečně otevřel, všichni nedočkavě nahlédli dovnitř a uviděli, že zde na katafalku stále někdo leží, a to někdo v překvapivě zachovalé, byť silně ohořelé, kroužkové zbroji, a s dlouhým mečem bez jediné stopy rzi na prsou. Družníkům radostně zazářili oči při vidině očarované výzbroje, a když se kostlivec začal zvedat, na nic nečekali a začali do něj mlátit hlava nehlava, až z něj zbylo jen o málo víc než kostní moučka. Pak si pečlivě prohlédli meč i s brněním – na meči našli jakési runy, zbroj se oproti tomu nezdála výjimečná ničím jiným než tím, že byla bez stopy rzi, zčernalá a lehce roztavená prudkým žárem a na omak stále teplá.
> Lupič nemá sice žádný výcvik ve střelbě, ale elfí luk a elfí šíp mu dávají bonu, a hodil kritický zásah, takže dokázal složit i kostlivce, kteří jinak se šípy samozřejmě nemívají tak zásadní problém.
Když kouzelník spokojeně určil, že meč a zbroj opravdu vykazují známky magie, a družina se tedy vydala prozkoumat místnost se slunce, kterou si předtím poznačila na svůj to-do list (#77A). Zatímco lupič ohledal místnost a našel tajné dveře, jeptiška s kouzelníkem studovali význam nápisů a pochopili, že jde o svatyni Solise, starého boha světla a slunce. Bojovník si nechal od jeptišky popsat pár podrobností o tom, jak vypadalo takové pohanské uctívání, pak ji odlákal do vedlejší chodby a sám se postavil na sokl, zvedl sekeru nad hlavu a pomodlil se se slovy "Chvalte Slunce!" Snad to byla jen autosugesce, ale i ostatním v místnosti přišlo, jako by se sekera najednou zableskla teplým světlem, a bojovník měl pocit, jako by se v jeho ruce rozehřála.
> Což je asi celkem šťastná volba, protože hráči zde zcela odignorovali, že jsou kostlivci popsáni podivnými runami – jsou to totiž explozivní kostlivci, a protože má naše družina spoustu nezahojených zranění z minule, tohle by se jim mohlo vymstít.
Vydali se tedy místo toho do vedlejší místnosti s výklenky (#77), které poctivě vybrakovali, a našli v nich vždy po dvou krásných, lesklých mincí, které snad vypadají, že jsou opravdu ze zlata. Krom toho našli také v jednom rohu tajné dveře, a v druhém páku. Chvíli se radili, jestli prvně zkusit páku nebo dveře, nakonec se rozhodli pro páku – která zapříčinila jakési mechanické cvaknutí za tajnými dveřmi – a pak se bojovník opatrně pustil do tajné chodby. Podlaha se pod ním s cvaknutím lehce zapadla, ale nic se nestalo – jen si všimnul, že na druhém konci chodby, za mřížemi, se pohnul jakýsi stín, a začíná se sápat skrz mříž ven. Bojovník pozvedl svou požehnanou sekeru a vrhl se na něj, než se osvobodí – a sekera se opět zaleskla žlutým, teplým světlem a stín několika ranami rozsekala. Bojovník si ji prohlédl s novým zalíbením, avšak po tomto boji už cítil, že chladne – požehnání nejspíše nebylo věčné.
To však dobrodruhy pořád tak docela neuspokojilo – chtělo by to poklad, ne jen nějaký klíč. Prozatím měli jen 64 zlatých mincí, což poděleno čtyřmi není zas takové terno. Dohodli se tedy, že zkusí systematicky projít tuto část podzemního labyrintu, aby si ujasnili svou mapu. Obešli tedy dokola chodbu, o které měli podezření, že dokola vede (#78), poznačili si všechny dveře a také jedny schody směrem nahoru, a pak je začali postupně zkoumat.
Další dveře v pořadí se jim otevřely takřka samy – měly zcela urezlé a ztrouchnivělé panty, takže se propadly dovnitř (#78.2), na hromadu rozlámaných runových destiček. Kouzelník se nadšeně rozhodl vyzkoušet své nové kouzlo, a vycítit, zda některá z nich v sobě ještě nějaký zbytek magie nemá. Sice to trochu přehnal a následně viděl všude hvězdičky, ale také viděl jednu zářivě jasnou, pohřbenou pod střepy – vytáhl z hromady trpasličí válečné kladivo, zdobené stříbrem vyvedenými runami. Do správy jej nadšeně přijala jeptiška.
> Jedna z drobných nespokojeností s modulem – na mapě není zaznačené, které dveře jsou otevřené a zavřené, to se člověk dozví až při popisu místnosti. Jenže dveře nepopisujete spolu s místností, ale spolu s předchozí místností, že. V dalších lokacích už si to v mapě přiznačuju.
Další dveře za rohem (#78.5), byly celé kovové a zamčené. Družníci se tedy rozhodli, že ty prozatím nebudou pokoušet a podávají se na poslední, které jim takhle po pravé ruce zbývají – a to v sálu, ve kterém minule potkali druhou družinu. Tyto dveře byly zdobené rytinou knihy (#78.4), a zamčené dvěma zámky. Lupič se do nich pustil, ale bohužel zjistil, že se musí odemknout oba zároveň, a že tudíž buď potřebuje aspoň jeden klíč, a nebo někoho dalšího "od fochu". Vrátili se tedy ke kovovým dveřím, ale z nějakého důvodu je trochu děsily. Řekli si, že se tedy ještě prvně podívají, kam vede blízké schodiště – vede nahoru, nejspíš už někam na úroveň mohyl, avšak končí zazděnou příčkou. Tu se jim bourat nechtělo, i proto, že jim v tento moment už zbývaly jen tři pochodně, a nebylo jisté, že se z mohyly nebudou muset pracně vykopat. Nakonec se tedy přeci jen odvážili pustit se do posledních dveří.
Pak vzali páčidlo a krumpáč, bojovník se přichystal se sekerou, kouzelník s kuší, a zabrali za víko. Když se trochu nadzvedlo, uvnitř se něco pohnulo – a následně to odhodilo víko brutální silou přes místnost. Připravený bojovník rovnou rázně ťal svou sekerou, jenže byť zasadil mumii docela hlubokou ráno přímo na klíční kost, ta se jen ohnala rukou, sekeru si vytrhla a málem mu ji vyrazila z ruky. Pak se dále sápala ze sarkofágu. Kouzelník po ni vystřelil, avšak minul, a než jeptiška stihla popadnout své nové kladivo, mumie už před nimi stála vztyčená – se zlatou korunou na hlavě. Kouzelník rychle vytahoval mrazící svitek, a lupič se trochu nejistě snažil alespoň svítit a případně krýt cestu pro útěk, bojovník se rychle natahoval po pochodni, kterou nechali na zemi, a jeptiška se rozehnala kladivem – jenže i přes to, že kladivo padlo ohromnou silou, mumie ránu bez potíží zarazila dlaní a druhou rukou chytila jeptišku pod krkem, a skoro to vypadalo, že jí jen tímhle stiskem doslova urve hlavu. Jeptišku naštěstí zachránil svatý symbol Sv. Ygga, který měla kolem krku a který ofáčovanou ruku začal spalovat, takže mumie ucukla a nechala jeptišce jen ošklivé škrábance. Ta se otřesená zapotácela, ale pak sáhla po svěcené vodě, kterou si tentokrát do podzemí přinesla – svaté věci se zdály fungovat lépe, nežli hrubá síla.
Bojovník se ji pokusil podpálit pochodní, avšak čerstvě zmražená gáza nechtěla začít hořet. Zlodějovy pokusy vrhat dýky se nezdály mít podstatný efekt, Kouzelník si vzpomněl, že má taky jeden flakónek svěcené vody, a zkusil napravit svou předchozí sabotáž jeptiščina pokusu – jenže zcela minul. V tenhle moment to už začínalo vypadat docela bledě. Dobrodruhové se tedy vrhli do posledního, již poněkud zoufalého, útoku – a tentokrát se na ně usmálo štěstí. Snad jeptišce pomohla modlitba k Yggovi, který nesnáší nemrtvé, každopádně se jí podařilo vší silou rozrazit mumii lebku a srazit ji zpět do sarkofágu. Pak zvedla svěcený rampouch a vrazila jí ho do srdce, a temná nenávist spoutaná pod vrstvami gázy vytekla jako krev. S tím si konečně mohli mumii dobře prohlédnout, a zjistit, že má krom honosné zlaté koruny v sarkofágu ještě zlaté žezlo a dva nádherné černé opály. Konečně pořádný lup – byť těžce vybojovaný.
Žádné komentáře:
Okomentovat